Nargile tütünü

Nargilenin Tarihçesi ve Günümüze Kadar Olan Değişimi

Nargile Tütünü Hindistan’da ortaya çıkmış ilk örnekleri, Hindistan cevizinin içinin çıkarılıp kabuğuna bir kamış sokularak yapılmıştır.

Zaman içinde Hindistan cevizi yerine kabak kullanılmaya başlanmış, kullananların sayısı arttıkça porselen ve bronz da nargile için elverişli malzemeler haline gelmiştir günümüzde bir çok nargile şişesi (nargile takımı) türü bulunmaktadır, yaygın olarak cam şişlerin kullanıldığı görünmektedir.

Google’a nargile yazdığınızda ilk olarak karşınıza çıkan açıklamalar genelde bu şekildedir.

Hindistan cevizi kullanılarak ortaya çıkmasından dolayı Farsça’da hindistan cevizi anlamına gelen “nargil” kelimesinden adını almıştır.

Arapça’da bu kelime “şisa” İranlılar’da ise “kalyan” olarak telaffuz edilir ve bu tip kullanılan nargile, shisha, kalyan, hookah, nargile vb  gibi ifadeler bu kökenlerden türemişlerdir.

Tütün, içilmeye başlanılmadan önce daha çok dini törenlerde veya ibadet esnasında ortamı daha uhrevi bir biçime dönüştürmek için kullanılmaktaydı.

Zamanla insanlar tütün içmenin verdiği hazzı keşfetmiş ve farklı medeniyetler tarafından farklı türlerde şekillendirilmiştir.

Her ne kadar sigara, pipo vb. gibi türevleri olsa da tütün ve keyif sözcükleri birlikte kullanıldığında akla ilk gelen nargile olmuştur.

Nargile tüketimi her ne kadar yüzyıllardır devam ediyor olsa da 1990lı yıllardan itibaren aromalı nargilelerin ortaya çıkmasıyla birlikte, bambaşka bir kimliğe bürünmüştür.

Önceleri daha çok han gibi tarihi yerlerde içilen ve sert adap kuralları olan nargile şimdilerde kullanılan hemen her malzeme için yapılan yeniliklerle sürekli gelişen, gelişmek zorunda bırakılan bir araç haline gelmiştir.

 

Aromalı nargilelerde tütün aroma ve şekerin farklı türevleriyle harmanlandıkları için daha yumuşak bir içim sunmaktadır, kullanılan aromanın doğallığına göre de alınan tat değişmektedir. Tömbeki konusundan bahsederken kömürün direkt olarak tütünün üzerine koyulabilir , bu durum aromalı nargileler için kesinlikle geçerli değildir ve aromalı nargile içilirken ısı kontrolüne önem verilmelidir, aksi taktirde tütünün içim süresi, içim kalitesi ciddi şekilde etkilenir, Al-Kayf olarak nargile içimi konusunda tüm aksesuar ve gereksinimleri karşılamakta,

Nargile içimi için gerekli olan tütün, kömür, ve nargile takımı olarak Al-Kayf markası ile tedarik edebilirsiniz,

Al-Kayf Nargile Tütünü aroma çeşitleri 6 ana gruptan oluşmaktadır, bunlar Specila, Sade, Yoğurtlu, Naneli, Limonlu ve Buz’lu serilerdir, ana grupların altında birçok al aromalı nargile tütünü bulunmaktadır.

Al-Kayf Nargile kömürü olarak ürettiğimiz hammadesi hindistan cevizi olan kömürlerimiz  ile Kokusu,Tatsız ve dumansız bir yanma ile  kesintisiz ve tam bir tat ile nargilenizi içebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.