NARGİLE TÜTÜNLERİ

  • Nargile Tütünü
    Özenle Seçilmiş Nargile Tütünü Yaprakları
  • Tütün Yetiştiriciliği
    Özenle Seçilmiş Nargile Tütünü Yaprakları
  • Nargile Tütünü Kurutma Odaları
    Özenle Seçilmiş Nargile Tütünü Yaprakları

Nargile tütünü kullanılan tütün yaprağının en çok aranan kalitesi Fransa, Polanya ve Almanya’da yetiştirilir . Nemli serin yazları ve kumlu besin bakımından zengin toprakları, doğal lezzet, nikotin ve koku bakımından hafif olan bir tütün yaprağına neden olur. Bu tütün az bulunur ve pahalıdır . Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Tayland ve Çin dahil olmak üzere dünyanın her yerinde yetişen tütün yaprağını test ettik ve örnekledik ama Alman v Polanya tütün yaprağı her zaman kazanıyor.

Bu zorlu talebin karşımıza çıkması için tütün yaprağını bulmak Al-Kayf , ortadaki erkekleri kesip doğrudan Alman ve Polak çiftçilerle sözleşme yaptı. Tarımsal bilim insanlarıyla yapılan dikkatli araştırma ve danışmanlık, mükemmel tütün tohumu çeşidini seçmeye başladı. Tamamen büyüyüp hasat edildikten sonra, yaprağı birkaç hafta boyunca büyük ahırlarda sertleştiririz, daha sonra tüm sapların tütününü dikkatlice soyulur ve karışımımız için yaprakları belirtilen boyuta kesilir.

 

BİLEŞENLER

Kalite ve tutarlılık her şeyden önemlidir;  ve bu nedenle, Al-Kayf , tütün üretiminin tüm yönlerine doğrudan uygulamalı bir yaklaşım benimsemiştir. Al-Kayf Tobacco’daki her bir bileşen, gıda sınıfındadır ve tütün yaprağı hariç yenilebilirdir.

Her bir Al-Kayf Nargile Tütünü serisinin harika olmasını sağlamak için mümkün olduğunca taze yonca balı dahil yerel kaynaklı malzemeler kullanılır. Ürünlerimizin içinde boya veya renklendirici madde  kullanmıyoruz ve koruyucu maddede kullanmadan tüm ürünlerimizi üretiyoruz.

ÜRETİM SÜRECİ

Ar-Ge’de yıllar sonra  nargile tütün üretiminin içini ve dışını öğrendik. Sadece doğru miktarda kasayı küçük kovalara tütün yaprağıyla karıştırıyoruz ve sonra karışımın hazır olana kadar mayalanmasına izin veriyoruz. Tütün orijinal limon renginden hafif kahverengi bir renge dönüştüğünde hazırdır.

Bu noktada,  tütün, hafif bir doğal tütün tadı ile tamamen içilebilir. Laboratuvarımızda tütünümüzü geliştirdiğimiz, küçük numuneler yaptığımız ve test ettiğimizden, işlemimiz hala tamamen uygulanmaktadır. Bu, üretim sürecinin tüm aşamalarını izlememizi ve gerektiğinde hızlıca ayarlamamızı sağlar.

 

TATLARIMIZ

Şirket içi AR-GE ekibimiz, yıllarca, aylarca ya da bir yıl boyunca birkaç zor tatta defalarca ayarlamalar yapıyor, notlar alıyor ve ayarlamalar yapıyor. Bu, ancak herkesin, lezzetin mükemmel olduğu konusunda oybirliği ile anlaşması halinde durur. Daha sonra değerli pazar geri bildirimi sağlamak ve üretim için onaylanmadan önce son ayarlamaları yapmak için nargile topluluğunun güvenilir üyelerine örnekler gönderiyoruz. Sürekli lezzet konseptleri arıyor  ve beklenmedik yerlerde ilham alıyoruz . Mango Habanero, ilk kez doğal biber özleri tütünde kullanılmış ve bu karışım duman içinde giderek baharatlı bir nota üretmiştir. Japon Yuzu, duyuları etkilemek için egzotik narenciye yağları kullanıyor.

Bu arada, Zencefil Çayı, duyulara bir yükseklik sağlamak için tasarlanmış bir çeşit karışımdan biridir. Bunlar, Al-Kayf Nargile Tütünlerinin lezzetlerini ve profillerini bu kadar ayırt edici ve aranan yapan eşsiz karışımlara sadece birkaçıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.